JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADAŃ USG?
- USG w obrębie jamy brzusznej (USG jamy brzusznej): Pacjent w dniu poprzedzającym badanie, powinien zastosować lekkostrawną dietę, można przyjąć 3 x 1 kaps. ESPUMISAN. W dniu badania pacjent powinien być na czczo, najlepiej po wypróżnieniu. Jeżeli badanie ma być wykonane po południu (np. po godz. 13.00) pacjent musi powstrzymać się od jedzenia i picia minimum 6 godzin przed planowanym badaniem. Dopuszcza się spożycie lekkiego śniadania przy zachowaniu 6- cio godzinnej przerwy oraz unikania napojów gazowanych.
- USG układu moczowego, pęcherza i gruczołu krokowego: W dniu badania pacjent powinien być z pełnym pęcherzem tzn.: w ciągu godziny poprzedzającej badanie wypić stopniowo około 1-2 litra/4-8 szklanki/ wody niegazowanej i nie oddawać moczu do wykonania badania. W przeddzień badania zaleca się stosowanie diety lekkostrawnej oraz zażycie 2-3 kapsułek leku ESPUMISAN.
- USG piersi: Wykonanie badania najlepiej zaplanować po menstruacji.
WAŻNE: Pacjentki w wieku powyżej 50 lat chcące wykonać USG piersi powinny wziąć ze sobą aktualny wynik badania mammograficznego lub ostatni wynik USG piersi.
Pozostałe badania USG nie wymagają żadnego, szczególnego przygotowania.
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADAŃ RTG?
- RTG odcinka L-S ( lędźwiowego) oraz badania RTG w obrębie jamy brzusznej (tj. rtg jamy brzusznej przeglądowe, celowane przepony, nerek, pęcherza moczowego): Badanie to wykonuje się na czczo i po wypróżnieniu. Pacjent poprzedniego dnia powinien zastosować lekko strawna dietę, można przyjąć 3 x 1 kaps. ESPUMISAN. W dniu badania pacjent powinien być na czczo! Jeżeli badanie wykonywane jest po południu ( np. po godz. 13.00) pacjent musi powstrzymać się od jedzenia i picia minimum 6 godzin przed planowanym badaniem. Dopuszcza się spożycie lekkiego śniadania przy zachowaniu 6- cio godzinnej przerwy oraz unikania napojów gazowanych.
UWAGA PACJENTKI!! Jeżeli istnieje prawdopodobieństwo ciąży należy poinformować przed badaniem technika RTG. Pozostałe badania RTG nie wymagają żadnego, szczególnego przygotowania.
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADAŃ LABORATORYJNYCH Z KRWI:
Pacjent chcący wykonać badania laboratoryjne z krwi powinien być na czczo. Dopuszcza się jedynie wypicie wody niegazowanej. To zalecenia służą temu, aby wynik był jak najbardziej miarodajny i wiarygodny.